English
هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است؟..جک لندن
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
.
login logo
اخبارshare in fbshare in liبه اشتراک بگذارید:
معرفی رشته کارشناسی ارشد زمین شناسی نفت دانشگاه پروجا
۱۳۹۳/۱۱/۲۱
میانگین امتیاز: 0 از 5 (0 رای)
-

 

معرفی رشته کارشناسی ارشد زمین شناسی نفت دانشگاه پروجا
(ویرایش 27 بهمن 1393)

هدف از دوره

کارشناسی ارشد مهندسی نفت، یک دورۀ دوسالۀ چندرشته­ای است که طیف گسترده­ای از دانشهای مربوط به علوم زمین و موضوعات مرتبط با آن، و نیز کاربردهای آنها را در اکتشاف و تولید هیدروکربن­ها را پوشش می­دهد. هدف این دورۀ آموزشی آماده­سازی دانشجویان برای جایگاه­های شغلی در صنایع نفت، صنایع فعال در مشاورۀ محیط­ زیستی و ژئوتکنیکی، آژانس­های دولتی، و البته برای ادامۀ تحصیل در مقطع دکترا است. در این دوره همکاری نزدیکی باشرکت نفتی معتبر Eni وجود دارد، که از جمله مسئولیت برگزاری سمینارهایی را در طول دوره بعهده دارد.

در سرفصل تدوین شده برای دروس این دوره، سعی بر این است که نسبت به زمین­شناسی، زمین­ شناسی رسوبی، زمین­شناسی ساختاری، و ژئوفیزیک و ارتباط آنها با حوزه­های نفتی و اکتشاف آن با تاکید بر بکارگیری مفاهیم، روشها و فناوریهای حاضر (همچون تحلیل حوزه، چینه­شناسی ترتیبی، مدلسازی سیستمهای نفتی، و لرزه­نگاری) بر حوزه­های هیدروکربنی، درک مناسبی در دانشجویان ایجاد گردد.

هدف اصلی در این دوره، تربیت متخصصانی در حوزۀ زمین­ شناسی نفت است که از نظر فنی صاحب صلاحیت بوده و کارایی همه­جانبه­ای برای بدل شدن به راهبران این بخش از صنعت داشته باشند. علاوه بر این، گزینۀ دیگری نیز، که عبارتست از ادامۀ مسیر حرفه­ای به عنوان یک دانشمند در حوزۀ زمین شناسی، برای دانش­آموختگان این دوره فراهم خواهد بود.

در پایان این دورۀ دوساله، دانش ­آموختگان باید توانایی بکارگیری اصول زمین­شناسی را در حل مسائل مربوط به علوم زمین داشته باشند؛ توانایی تحلیل و مقایسۀ منطقی میان موضوعات مرتبط با این حوره را پیدا کنند، مهارتهای ارتباطی و مدیریتی موثری را از خود نشان دهند، و در مسیر یادگیری مستمر و پیشرفت حرفه­ای گام بردارند.

یکی از بخشهای جدایی ناپذیر این دوره، آموزشهای میدانی است که در آن سعی می­شود تا به دانشجوها نحوۀ بکار بستن مفاهیمی که در کلاسها یاد گرفته­اند در میدان عمل را تفهیم نماید. در این دوره سفرهای علمی متعددی به مناطقی که نکات جالب توجهی را در مورد زمین­شناسی نفت بازگو می­کنند، در دستور کار قرار دارد.

پس از امتحانات، دانشجوها باید مستقلا یک پروژه (تز) را تحت راهنمایی یک استاد راهنما به سرانجام برسانند. انجام این پروژۀ انفرادی به دانشجوها کمک می­کند که دانش خود را در یک حوزه یا مبحث علمی خاص ارتقا داده و/یا تجربۀ کاری در یک شرکت نفتی را بدست آورند.

در پروژه­ ها انتظار بر این است که دانشجویان توانایی تفکر مستقل، تحلیل خلاقانه و انتقادی و قضاوت دقیق و فنی را از خود نشان داده و همچنین روند انجام یک پروژه را هم از نظر جنبه­های تخصصی و هم از نظر زمانی مدیریت نمایند.

کلیات دورۀ کارشناسی ارشد زمین­ شناسی نفت

زمان معمول برای این دورۀ کارشناسی ارشد، دو سال است. دانشجو برای کسب مدرک این دوره باید 120 واحد درسی، 60 واحد در هر سال را بگذراند. هر واحد درسی به معنی 25 ساعت فعالیت برای دانشجو است. برای هر واحد درسی، فعالیتهای آموزشی گوناگونی، با توجه به آنچه که از دانشجو در آن واحد درسی انتظار می­رود، به صورت زیر تعریف می­شود:

درسهای مقدماتی:

7 ساعت

کار عملی در کلاس یا آزمایشگاه:

12 ساعت

تدریس در سفرهای علمی:

معمولا دو روز

کارآموزی، آماده­کردن پروژه نهایی و پایان­ نامۀ مکتوب:

25 ساعت

 

دو سال تحصیلی، مطابق آنچه که در ادامه می­ آید به چهار ترم تقسیم می­شود؛ در ترم چهارم زمانی (حداقل 12 هفته) به دانشجو اختصاص داده می­شود تا با حضور در صنایع، دانشگاه و یا هر نهاد مورد قبول دیگر پروژۀ چندرشته­ای را در مورد صنعت نفت به انجام برساند؛ گزارش مکتوب نهایی دانشجو به عنوان پایان­نامۀ دورۀ کارشناسی ارشد پذیرفته شده و باید در جلسۀ دفاعیه ارائه شود. ارزشیابی نهایی از هر درس، در پایان ترم بعمل می­ آید.

سال اول ترم اول (اکتبر ژانویه)

واحد

مدرسان

رسوب­ شناسی

9

S. Cirilli

ژئوفیزیک کاربردی

6

C. Federico

صفحه ­شناسی زمین

6

M. Barchi

چینه­ شناسی جامع

6

P. Monaco

 

سال اول ترم دوم (مارس - ژوئن)

واحد

مدرسان

تفسیر زلزله

6

G. Minelli

ژئوشیمی کاربردی

6

C. Cardellini

زمین­شناسی ساختاری

9

G. Minelli

درس اختیاری

6

P. Monaco

سفر علمی تکامل کمربند فشاری آپنین شمالی از نظر تکتونیکی-رسوبی

3

G. Minelli, S.Cirilli, M. Barchi

سمینارهای eni:

·        آشنایی با زمین­شناسی نفت

·        تفسیر زلزله و اکتشاف

·        ژئوشیمی و زمین­شناسی نفت

3

در طول دو ترم

 

سال دوم ترم دوم (اکتبر ژانویه)

واحد

مدرسان

زمین شناسی نفت

زمین شناسی نفت طرح 1

(مدلسازی اکتشاف و سیستم نفت)

12

بعدا مشخص می­شود

زمین شناسی نفت طرح 2

(پتروفیزیک و زمین­شناسی ذخایر)

بعدا مشخص می­شود

سیستمهای اطلاعات جغرافیایی (GIS)

6

بعدا مشخص می­شود

یک درس انتخابی از بین این دو درس

میکرودیرینه­شناسی

6

R. Rettori

زمین­شناسی آب

6

بعدا مشخص می­شود

یک درس اختیاری

6

 

 

سال دوم ترم دوم (مارس ژوئن)

واحد

 

پروژه نهایی و پایان­ نامه

27

 

سمینارهای ENI:

·        پتروفیزیک و تفسیر Well Bore Log

·        زمین­شناسی ذخایر

·        مدلسازی سیستم­های نفتی

·        گردش کار فعالیتهای اکتشافی و تولیدی

3

در طول دو ترم

 

دروس اختیاری

پتروگرافی رسوبی، زمین­شناسی ذخایر، ایکنولوژی، تشخیص از راه دور، شیمی محیط زیست، زمین­شناسی کواترنری، آزمایشگاه کانی­شناسی، تکنیک­های مهندسی زمین در ارزیابی و نظارت

لطفا برای اطلاعات بیشتر، به اعلامیه­های دیگر دروس زمین­شناسی در دانشکدۀ فیزیک و زمین­شناسی مراجعه کنید.

روش­ تدریس و ارزشیابی

فعالیتهای آموزشی به روشهای گوناگونی انجام می­پذیرند، همچون تدریس در کلاس، کار عملی در کلاس یا در آزمایشگاه، تمرین عملی، سمینار، دوره­های آموزشی، مطالعۀ فردی و گروهی. هدف از تمرین­ها افزایش توانایی دانشجویان در حل مسائل و همچنین کسب مهارت­ها فنی است و این تمرین­ها بویژه در شرایط میدانی یا آزمایشگاه اهمیت ویژه­ای می­یابند. تمرین­ها که از جمله فعالیتهای­گروهی را نیز شامل می­شوند، همچنین به استادان اجازه می­دهد که در طول هر واحد درسی، سطح یادگیری دانشجو­ها و میزان دستیابی به اهداف آموزشی را بسنجند. فرصتهای مطالعاتی نیز امکان آموزش دانشجویان را در طرح مبادله با دانشگاه اراسموس فراهم می­کند و شرکت در دروس ارائه شده در طرح اراسموس نیز شدیدا به دانشجویان توصیه می­شود. شرکت در سفرهای علمی میدانی و فعالیتهای آموزشی همچون سمینارهای بینارشته­ای eni نیز برای دانشجویان الزامی است.

واحدها درصورت کسب نمرات مناسب در ارزشیابی دانشجویان گذرانده می­شوند. ارزیابی دانشجوها انفرادی بوده، و بواسطۀ تمرین­های کتبی یا شفاهی در آزمایشگاه یا به صورت میدانی انجام می­پذیرند. تمامی فعالیتهایی که در گذراندن آن واحد دخیل هستند باید مورد ارزشیابی قرار گیرند. نحوۀ ارزشیابی واحدهای درسی و مسائل مربوط به آن توسط کمیتۀ ویژه­ای که حداقل از دو استاد تشکیل شده بررسی می­شود. ارزشیابی یک درس در قالب 30 نمره انجام می­شود، و برای ارزشیابی "سایر فعالیتها" اساتید می­توانند با بازبینی­هایی در طول دورۀ درسی دانشجوها را بسنجند. این آزمون­ها بیشتر به منظور نظارت بر یادگیری دانشجویان و تشویق آنها به مطالعۀ دروس انجام می­پذیرند و باید به شکلی و در زمان­هایی انجام شوند که با زمان تدریس تداخلی نداشته باشند. اساتید می­توانند بر اساس نتایج این آزمون­ها و در صورت مناسب بودن آن، بخشی از مباحث درسی را در امتحانات پایان ترم حذف نمایند. نحوۀ برگزاری و تقویم امتحانات توسط کمیتۀ هماهنگی آموزشی (CCCS) تصویب شده و در ابتدای هر سال تحصیلی اعلام می­گردد. در صورت وجود توجیه منطقی، اساتید می­توانند زمان امتحان­ها را به تعویق بیندازند.

شهریه:
یکی از قوانین بسیار زیبا در خصوص تحصیل در ایتالیا این است که تحصیل برای همه اقشار امکان پذیر باید باشد. در همین راستا ، در دانشگاه پروجا همانند تمامی دانشگاه های دولتی در ایتالیا ، شهریه تحصیلی بر اساس میزان درآمد سالیانۀ خانوادۀ دانشجو تعیین می شود.

بر همین اساس دانشجویان موظف به ارائۀ فیش حقوقی/بازنشستگی پدر یا مادرشان و وضعیت درآمدی سایر اعضا می باشند. علاوه بر فیش حقوقی باید اطلاعات بقیۀ اعضای خانواده را در برگه ای تحت عنوان اقرارنامه محضری تهیه و ترجمه نمایند. در صورتی که این مدارک تهیه، ترجمه، تایید و به دانشگاه ارائه کنند. در صورت عدم ارائه این برگه ها شهریه حداکثری لحاظ خواهد شد که سالانه 1763 یورو می باشد.

اگر درآمد خانوار سالانه کمتر از 10000 یورو باشد - شهریه: 503 یورو در سال
اگر درآمد خانوار سالانه کمتر از 15000 یورو باشد - شهریه: 654 یورو در سال

اگر  درآمد خانوار سالانه کمتر از 20000 یورو باشد - شهریه: 913 یورو در سال

اگر درآمد خانوار سالانه کمتر از 25000 یورو باشد - شهریه: 1104 یورو در سال

اگر درآمد خانوار سالانه کمتر از 30000 یورو باشد - شهریه: 1264 یورو در سال

اگر  درآمد خانوار سالانه کمتر از 40000 یورو باشد - شهریه: 1392 یورو در سال


مدارک پیش نیاز:

- لیسانس و ریز نمرات در رشته زمین شناسی نفت ، زمین شناسی یا مهندسی نفت (در صورتی که حداقل 50% دروس قبلی با دروس ذکر شده بالا مرتبط باشد.)

- یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی اعم از :
آیتلس آکادمیک با حداقل 5
تافل اینترنتی (iBT) با حداقل نمرۀ 78
چنانچه دانشجویی دورۀ تحصیلی لیسانس خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشد و بتواند مدرک مربوطه را ارائه نماید ، از ارائه مدرک آیلتس یا تافل معاف می شود.

دانشجویان شاغل و پاره­ وقت

دانشجویان شاغل و پاره ­وقت می­توانند برای حل مشکلات آموزشی­ خود به هماهنگ­ کنندۀ CCCS مراجعه کنند. برای دانشجویانی که به صورت پاره­ وقت ثبت­ نام می­کنند یک برنامۀ تحصیلی انفرادی خواهند داشت که دوره­های درسی و فعالیتهای آموزشی در آن به صورت مجزا و فاقد عمومیت تعریف شده است.


تقویم آموزشی

فعالیتهای آموزشی در سال تحصیلی 2014-2015 به دو ترم زیر تقسیم می­گردد:

ترم

کلاس­ها

امتحانات

تعداد امتحانات

اول

از 1/10/2014 تا 16/1/2015

از 26/1/2015 تا 27/2/2015

2

دوم

از 2/3/2015 تا 12/6/2015

از 15/6/2015 تا 31/7/2015

2

 

 

از 1/9/2015 تا 30 /9/2015

2

 

انتقال دانشجوها

دستورالعمل و معیار پذیرش واحدها در سایر رشته­ ها

برای پذیرش واحدها، لازم است هر دانشجو درخواستی به CCCS ارائه دهد و این کمیته پس از بررسی نسبت به پذیرفته شدن یا رد واحدها رای خواهد داد. اگر دانشجو از رشتۀ تحصیلی مشابهی درخواست انتقال بدهد CCCS تمام واحدهای گذراندۀ او را می­پذیرد. اما اگر دانشجو از رشتۀ دیگری آمده باشد، CCCS محتوای دورۀ آموزشی قبلی دانشجو را بررسی کرده و با توجه به میزان تناسب رشتۀ قبلی او با دورۀ تحصیلی حاضر مشخص می­کند که چه تعداد از واحدهای او پذیرفته می­شود. معمولا واحدهایی که از نظر مفاهیم و نیز شیوۀ تدریس با مباحث مطرح شده در دورۀ کارشناسی ارشد زمین­شناسی نفت همخوانی دارند از جانب کمیته پذیرفته می­شوند.

CCCS در تدوین برنامۀ تحصیلی انفرادی به این دسته از دانشجویان کمک می­کند. واحدهای گذرانده شده توسط دانشجویان که در چارچوب برنامه­های تحصیلی بین­المللی در دانشگاههای طرف­قرارداد با دانشگاه پروجیا باشند، با توجه به سیستم انتقال واحد اروپا (ECTS) از آنها پذیرفته می­شود. واحدهای گذرانده شده توسط دانشجویان در دیگر دانشگاههای ایتالیا، اتحادیه اروپا و یا سایر نقاط جهان که از ECTS تبعیت نمی­کنند، با توجه به مدارکی که دانشجو ارائه می­کند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در صورت حصول توافق دوجانبه میان دانشگاه پروجیا و دانشگاه مبدا، مطابق توافق صورت گرفته در این مورد اقدام خواهد شد.

اگر دانشجو دانش یا مهارت خاصی را از قبل و در جایی به غیر از کلاس کسب کرده باشد، توسط CCCS مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت سازگاری آنها با مفاهیم و اهداف دوره تا سقف دوازده واحد از او پذیرفته خواهد شد.

ارزیابی نهایی

ارزیابی نهایی، سنجش توانایی دانشجویان در کار انفرادی و ارائۀ بحث و نتایج مربوط به یک کار اصیل علمی (پایان­نامه)، عملی یا تئوریک، در مورد یک موضوع، زمینه و یا حوزۀ پژوهشی خاص را شامل می­شود. این پایان­نامه تحت راهنمایی یک استاد علوم زمین انجام گرفته و در حضور هیئت ویژه­ای ارائه می­گردد. ممکن است افراد دیگری هم استاد راهنما را در راهنمایی یک پایان­نامه همراهی کنند. راهنماهای همکار باید در حوزه­هایی از پایان­ نامه دارای تخصص بوده و لزومی ندارد که حتما چهرۀ دانشگاهی باشند.

پایان نامه باید به زبان ایتالیایی (با چکیدۀ مشروح انگلیسی) و یا انگلیسی (با چکیدۀ مشروح ایتالیایی) نوشته شود. هیئت ممتحن از هفت استاد تشکیل می­شود و معمولا یکی از آنها استاد راهنمای پایان­نامه است.

در ارزیابی پایان نامه، هیئت ممتحن توانایی دانشجو در فعالیت مستقل و همچنین ارائه نتایج و بحث در مورد آنها را ارزیابی می­کند. معیار ارزشیابی و نمرۀ نهایی دانشجو برای دریافت مدرک، با در نظر گرفتن مسیر تحصیلی دانشجو، زمان و چگونگی گذراندن واحدها، کیفیت پایان­نامۀ و نحوۀ ارائۀ آن در نظر گرفته می­شوند.

ارزیابی نهایی از پایان­نامه شامل ده نمره است که با نمرات پایۀ دانشجو که حاصل فعالیت دوسالۀ اوست جمع می­شود. اگر حاصل جمع این نمرات بیشتر یا مساوی 110 باشد، هیئت، تنها در صورت اتفاق آرا، با اعطای مدرک به دانشجو موافقت می­نماید.

راهنمایی

فعالیتهای مرتبط با راهنمایی دانشجویان توسط هماهنگ­کننده­ای که از جانب CCCS مشخص شده، سازمان­دهی و مدیریت می­شود. در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشجویان سه استاد تحت عنوان اساتید راهنما اختصاص داده­ می­شوند. این اساتید توسط CCCS مشخص می­شوند و در طول مدت تحصیل دانشجویان به عنوان راهنما و مشاور در کنار آنها خواهند بود.

مسئول بخش راهنمایی دانشجویان پروفسور جورجو مینلی هستند.

راهنماها برای سال تحصیلی 2014-2015 عبارتند از پروفسور بارچی، پروفسور کیریلی، و پروفسور مینلی.

خدماتی که اساتید راهنما به دانشجویان ارائه می­دهند عبارتند از:

-         خدمات گروهی، که توسط کمیتۀ هماهنگی آموزش سازماندهی می­شود، از جمله: معارفه دانشجویان (معرفی و ارائۀ اطلاعات در مورد امکانات آموزشی)، راهکارهایی برای برطرف کردن نیازهای گروهی از دانشجویان (مثل برگزاری جلسات در آغاز هر سال تحصیلی در مورد تقویم آموزشی یا سفرهای علمی)

-         خدمات فردی از سوی اساتید راهنما که معمولا شامل شنیدن مشکلات دانشجویان در یادگیری و پیشنهاد راهکارهایی به دانشجویان می­شود. دانشجوها می­توانند همراه برای کسب اطلاعات و راهنمایی به مسئول بخش راهنمایی و یا هماهنگ­کنندۀ کمیته مراجعه نمایند.

کمیتۀ هماهنگی امور آموزشی با هدف بهبود وضعیت دانش­آموختگان از نظر اشتغال، سالانه سمینارها و جلساتی را با بخشهای دولتی و خصوصی مختلفی که نسبت به بکارگیری نیروهای متخصص و ماهر در حوزۀ زمین­شناسی تمایل دارند، برگزار می­کند. ضمنا دانشجویان می­توانند از خدمات ارائه شده توسط دانشگاه در این مورد بهره ببرند. علاوه بر این با توجه به توافق با بخش انرژی و نفت eni و نیز دانشگاه eni، CCCS  سمینارهای سالانه­ای را در محل دانشگاه و یا در محل eni برگزار می­کند، امکان بازدید از آزمایشگاهها و کارخانه­های eni را فراهم می­نماید و جلساتی را با متخصصینی از حوزه­های مختلف برای بررسی نیازهای بازار به مهارتهای شغلی گوناگون ترتیب می­دهد و بدین وسیله به پیشنهادات آموزشی بلندمدت و کوتاه مدت رسیدگی کرده و در مورد آنها برنامه­ریزی می­نماید.

هماهنگ کننده دورۀ آموزشی

پروفسور سیمونتا کیریلی

در پایان به اطلاع می رسانیم که موسسه تکیه گاه دانش هم اکنون موفق به اخذ نمایندگی از دانشگاه پروجا شده و بنابراین آمادۀ ارائۀ خدمات به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه برای سال تحصیلی 2015-16می باشد.

contact us :
88207093
88658046
88207068
88657934
09199090441
tkdanesh@gmail.com
ideh nama
کلیه حقوق اطلاعات این سایت برای موسسه تکیه گاه دانش محفوظ می باشد